Wypracowane godziny a zwolnienie lekarskie
Charakteryzuje się ona większą elastycznością, brakiem konieczności opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe, czy .Miałam zwolnienie lekarskie od 30 czerwca do 21 lipca, urlop od 4 lipca do 15 lipca.. Czyli za faktycznie przepracowane dni pracownik traci za każdy dzień 20%, który został odebrany na poczet dni chorobowych wolnych od pracy.Chodzi mi o sytuacje gdzie pracownik ma L4 od załóżmy poniedziałku (1lipca) do piątku (12lipca).. W sierpniu 2010 r. przepracował 8 godzin nadliczbowych dobowych.. Również wtedy, jeśli zwolnienie trwa tylko jeden dzień (pracownik mógł mieć np. grypę .może coś, źle sprecyzowałem, głównie chodzi mi o to, że przed pójściem na zwolnienie, czyli w okresie od 1-17 kwietnia przepracowałem tylko 64 godziny robocze, a powinienem w tym okresie przepracować 96 godzin roboczych, w tym okresie wyszło mi -32 godziny bo według ustalonego grafiku, w tym okresie miałem 4 dni wolne, które pracodawca chce abym odpracował itd.. Za okres spóźnienia pracodawca może więc potrącić pracownikowi odpowiednią część wynagrodzenia.Jestem zmuszona do odrabiania zwolnień lekarskich.. 12 kwietnia 2019 10 lutego 2020 autorstwa Marta Pypłacz Gdy pracownik poczuje się źle po kilku godzinach pracy lub pełnym dniu, zwykle wybiera się do lekarza.To, czy pracownik, który w trakcie trwania okresu rozliczeniowego przebywał na zwolnieniu lekarskim, świadczył w tym okresie pracę w godzinach nadliczbowych czy też nie, należy rozpatrywać zawsze z uwzględnieniem okresu trwania zwolnienia lekarskiego i zaplanowanej na okres tego zwolnienia pracy.Strona 2 z 9 - zwolnienie lekarskie a czas pracy - napisał w ZUS i prawo pracy: Nie chodzi mi o godziny nadliczbowe..

Jeden dzień zwolnienia lekarskiego.

A teraz muszę tą różnicę odpracować.Pracodawca zaplanował zatem w grafiku pana Marka zwolnienie lekarskie w pierwszych dwóch tygodniach września, a następnie ?144 godziny pracy w tym okresie rozliczeniowym.Strona 1 z 9 - zwolnienie lekarskie a czas pracy - napisał w ZUS i prawo pracy: Czy gdy jestem na zwolnieniu lekarskim przez 4 dni np.od soboty do wtorku a w niedzielę miałam w grafiku wstawiony dzień wolny to liczy mi się ten dzień zwolnienia do czasu pracy czy nie ?Przykładowo jeśli pracownik wziąłby zwolnienie lekarskie na dzień, w którym zaplanowana była praca 8.00 do 20.00, a zatem 12 godzin, to ilość godzin jakie musi wypracować w miesiącu zostaje pomniejszona o te 12 godzin, które miał zaplanowane na dzień choroby.Niektórzy nasi pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy w ostatnich kilku miesiącach nie wypracowali obowiązującej ich miesięcznej normy czasu pracy.. Pracownik powinien otrzymać standardowe wynagrodzenie, czyli takie, jakie by wypracował w danym okresie, zgodnie z jego wymiarem czasu pracy.. Chodzi mi o to czy pracodawca może mi zaplanować podczas mojego zwolnienia po 6 lub 7 godzin mimo iż mam cały etat i dobrze wiedział że będę długo po operacji w domu.. Świadczenia takie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub pracodawca, jeżeli stan osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 .Przykład 1..

W grafiku były wyliczone godziny do wypracowania, tak jak bym miała urlop.

Pracownik przepracował cały dzień 14 września, a z uwagi na złe samopoczucie po pracy udał się do lekarza, który wystawił mu zwolnienie lekarskie od 14 września do 25 września.. Czasem .Pracownik wynagradzany jest stałą stawką miesięczną w wysokości 2500 zł.. Chodzi tu przede wszystkim o dni ustawowo wolne od pracy, takie jak niedziele i różnego rodzaju święta.. głównie chodzi .Czas pomiędzy ukończonym zwolnieniem lekarskim a uzyskaniem orzeczenia z ZUS, to usprawiedliwiona nieobecność w pracy nie z Pana winy.. Niedopracowanie wynikało z organizacji pracy w miejscach, w których są zatrudnieni.. Pracodawca od razu wpisal w grafik te 4 dni jako zwolnienie lekarskie a wymagana liczba godzin czyli w tym miesiacu 168 zostala rozpisana od 05.04 czyli od zakonczenia zwolnienia do konca miesiaca.. Kadry twierdzą, że mam do wypracowanie jeszcze 39 godz. bo tak miałam zaplanowany grafik w kwietniu.Czy to jest zgodne z przepisami?Stosownie do art. 80 kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę należy się za pracę wykonaną, a za okres niewykonywania pracy tylko wówczas, gdy przepisy tak stanowią (czyli np. za czas urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia lekarskiego).. Pracuje jednak tylko 40% z nich.. Gdy nieprzepracowanie pełnego miesiąca wydarzyło się z winy pracodawcy, nie ma on prawa do obniżenia pracownikowi wynagrodzenia za ten czas..

Pozostałe godziny z tej puli zostają rozpisane do końca okresu rozliczeniowego.

Dodam ze jak dostarczylem zwolnienie to grafiku nie mialem rozpisanego w zwiazku z tym kierownik od razu wpisal mi to jako "wolne".Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Pracownik po przyjściu do pracy w dniu 1 czerwca 2010 r. o godzinie 11.00 (po przepracowaniu 4 godzin, tj. od 7.00 do 11.00) udał się na przepustkę do lekarza, a następnego dnia dostarczył zwolnienie lekarskie na okres 1-10 czerwca.Przepracowane godziny a zwolnienie lekarskie - należne jest wynagrodzenie za pracę czy wynagrodzenie chorobowe?. Łącznie 12 dni nieprzerwanego zwolnienia.. Wypłata na zwolnieniu lekarskim jest obliczana za każdy dzień niezdolności do pracy.. Godziny pensum podczas zwolnienia lekarskiego pozostają jako wypracowane.Ponad połowa z 220 tys. pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów to osoby w wieku produkcyjnym.. Pracuję ściśle wg semestralnego planu pracy, mam dzienniki dokumentujące każdą wypracowaną przeze mnie godzinę, a nikt tego nie przestrzega..

Czy wypłata za zwolnienie lekarskie w tym przypadku za 8 dni a nie 12 jest zgodna z prawem ?

Pracownik za 14 września powinien otrzymać wynagrodzenie za wykonaną pracę, natomiast wynagrodzenie chorobowe należeć się będzie dopiero od 15 września.Zwolnienie lekarskie, jeżeli pokrywa się z godzinami pracy, to z puli godzin do wypracowania odejmuje się tyle godzin ile zachodziło na siebie.. 3 wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np: zwolnienie lekarskie).Jeśli pracownik pójdzie na zwolnienie lekarskie, przy rozliczaniu czasu pracy zamień zaplanowane godziny pracy na godziny chorobowe w stosunku 1:1.. Wynagrodzenie i dodatek za te godziny należy obliczyć w następujący sposób: 2500 zł : 176 godz. (normalny wymiar czasu pracy w sierpniu 2010 r.) = 14,20 zł/godz.Nieprzepracowanie pełnego miesiąca nie zawsze jest powodem do obniżenia pensji.. 2020r.Od 22.04 do końca miesiąca przepracowałam 5 dni po 12 godz, czyli 60 godz. Do wypracowania było 53.05min.. po powrocie każe mi wybrać urlop przysługujący na rok 2020 w wymiarze 7 dni bo tyle do tej pory mam wypracowany, dodam że zakład pracy jest zamknięty.. Według kodeksu pracy wymiar czasu pracy obniża się o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności.Witam.. To powoduje, że koszty pośrednie związane z tą chorobą są kilkukrotnie wyższe niż same koszty leczenia.. Proszę o pomoc.. Byłam na długim zwolnieniu lekarskim.. Pozdrawiam.Umowa-zlecenie to jedna z bardzo popularnych form zatrudnienia.. Zasiłek chorobowy wypłacany jest pracownikowi od 34. dnia (lub od 15. dni osobom powyżej 50. roku życia) przebywania na zwolnieniu lekarskim.. Jeżeli więc pracownik przyniósł zwolnienie na okres 6-10.03 i miał wówczas zaplanowane 40 godzin pracy to przysługuje mu wynagrodzenie za 40 godzin chorobowych.Bywają dni, w których pracownik nie jest zobowiązany do świadczenia pracy.. pracuję w sklepie spożywczym.W związku .U nas obecnie pracownikowi będącemu na zwolnieniu lekarskim w dni dla niego wolne od pracy odejmuje się te dni od dni faktycznie przepracowanych w danym miesiącu i płaci się 80%..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt