Wojna peloponeska wypracowanie
Geneza wojny Do wybuchu wojny doprowadziły spory o dominację polityczną i gospodarczą między dwoma najsilniejszymi państwami greckimi:Jedną ze słynniejszych wojen epoki starożytności pozostaje wojna peloponeska.. Pierwszą stroną konfliktu były Ateny i Związek Morski, zaś drugą Sparta i jej sojusznicy….. Konflikt zbrojny dojrzewał od lat 60.. Lecz w 431 roku p.n.e. Sparta rozpoczęła wojnę z Atenami oraz sojusznikami obu polis.. Gdy do tego nie doszło nastąpił otwarty konflikt między Spartą a Atenami, czyli tzw. wojna peloponeska: 430 - 404.Wojna wybuchła w 431 r. p.n.e. i trwała do 404 r. p.n.e. Cała ludność Attyki zgromadziła się w obleganych przez Spartan Atenach.. Wprawdzie po wojnie chłop szybko odbudował zagrodę, jednak był wypierany przez konkurencję zboża zamorskiego sprowadzanego w czasie wojny z konieczności, a potem ze względu na niską cenę.WOJNA PELOPONESKA (431-404 r. p.n.e) 1.Przyczyny wojny peloponeskiej: wzrost potęgi Aten.. Długimi Murami.. Konflikt zbrojny dojrzewał od lat 60.. W wyniku wojen perskich powstały dwie federacje państw-miast.. Bogini niezgody Eris zjawia się bez zaproszenia.. Eris rzuca na salę, pomiędzy trzy boginie jabłko "dla najpiękniejszej".. W początkowej fazie wojny Tebańczycy (sprzymierzeńcy Sparty) usiłowali opanować Plateje, natomiast Spartanie rozpoczęli akcję wyniszczania Attyki, chcąc w ten sposób zmusić Ateny do szybkiego zawarcia pokoju.Wojna peloponeska w słabym stopniu dotykała drobnych posiadaczy ziemskich, drobnorolnych chłopów, którym dość łatwo było się podźwignąć po stratach..

Wojna peloponeska, Zakład Narodowy im.

Wojna peloponeska 431 - 404 r. p.n.e. a) geneza: Sparta nie chciała wzmocnienia pozycji Aten i żądała zaprzestania budowy murów wokół Aten.. Sparta miała przewagę na ladzie a Ateny na morzu, w końcu Spartaninie poprosili o pomoc Persów.Wojny peloponeskie.. Widok wojny zostaje im w psychice do końca życia, więc wojna odbiera człowiekowi dzieciństwo.. Uczta - wesele Peleusa i Tetydy.. Bitwa, w której wojska tebańskie pokonały Spartan.Wojna peloponeska oznaczała koniec Złotej Ery Grecji, zmianę stylów wojennych i upadek Aten, niegdyś najsilniejszego miasta-państwa w Grecji.. Wojna peloponeska, Czytelnik 2003, tłumaczenie Kazimierz Kumaniecki (488 stron).Wojna trzydziestoletnia to konflikt zbrojny, jaki miał miejsce w latach 1618-1448, w którym wzięła udział duża grupa ówczesnych państw europejskich, zarówno katolickich, jak i protestanckich.. pierwsza wojna peloponeska - konflikt w starożytnej Grecji, toczony w latach 460-446/445 p.n.e. (z pięcioletnim rozejmem w latach 451-446 p.n.e.), pomiędzy największymi potęgami klasycznej Hellady - Atenami i Spartą oraz ich sojusznikami (skupionym wokół Aten Związkiem Morskim i kierowanym przez Spartę Związkiem Peloponeskim).. Ossolińskich 1991, tłumaczenie Kazimierz Kumaniecki.. Właściwie były to dwie wojny, które miały miejsce kolejno w latach 459 - 446 p.n.e. oraz 431 - 404 p.n.e..

III wojna punickaWojny peloponeskie.

Przebieg wojny peloponeskiej: Wojna pomiędzy Atenami i Spartą.. Wojna Peloponeska Do 431 roku p.n.e. panował spokój w Atenach.. Oba konflikty były spowodowane zatargami pomiędzy Atenami i Spartą, wynikającymi z chęci dominacji nad całą Grecją.Wojna peloponeska zwana też wielką wojną peloponeską ( 431 - 404 p.n.e.) między Atenami i wspierającym je Ateńskim Związkiem Morskim a Spartą i Związkiem Peloponeskim.. Mianowicie spartański Związek Peloponeski oraz ateński Związek Morski.Wojny Grecko -> Perskie.. Przykłady.. osłabienie Sparty spowodowane wielkim trzęsieniem ziemi, w którym zginęło wielu Spartiatów .. A.Przymierze kilkuset poleis przeciwko Persom, w którym dominację zdobyły Ateny.. Mieszkańcy uciekają do Aten co powoduje nadmiar ludności w Atenach i rozprzestrzenianie się chorób i zaraz.Schyłek V i IV w. p.n.e. przyniósł głęboki kryzys dla świata greckiego.. Zwycięstwa nad Persami umocniły pozycję polityczną i gospodarczą Aten w świecie greckim.. V w. p.n.e.Wojna to najgorsze, co może spotkać człowieka.. W takiej atmosferze nawet najbłahszy zatarg mógł się stać przyczyną konfliktu na szerszą skalę.-Dominacja Aten uzyskana po wojnach z Persją budziła coraz większy sprzeciw innych polis-Sparta czułą się zagrożona na Peloponezie-Zaniepokojenie, głownie Koryntu, budził również rozwój gospodarki ateńskiej i ekspansja eksportu Aten, która w znaczn7m stopniu ograniczała rynki zbyt innych polis-przyczyną wybuchu wojny był zatarg .Co jest tego konsekwencją wojna peloponeska odbiła się niekorzystnie na ludności chłopskiej, na której ciążyła służba wojskowa..

Całe wypracowanie →Wojna peloponeska.

B. Podpisanie traktatu pokojowego, który miał przywrócić w państwie porządek sprzed wojny peloponeskiej.. Ostatecznie wojnę wygrała Sparta, wspierana finansowo przez Persów.Tzw.. Młode pokolenia zamiast spędzać czas na przyjemności muszą szybko dojrzewać.. Attyka, pustoszona corocznie przez Spartę, pogrążyła się w chaosie.Wojna peloponeska (431-404 p.n.e.)Mimo zawarcia przez Ateny i Spartę pokoju stan napięcia między tymi państwami i rywalizacja o hegemonię w Grecji utrzymywały się nadal.. W piątym wieku przed naszą erą w Grecji wykształciła się ciekawa - jak na owe warunki - sytuacja polityczna.. Jednak właściciele ziemscy, zrujnowani kilkudziesięcioletnią wojną, która im nie przyniosła żadnych zysków, zubożeni do tego stopnia, że nie mogli się zdobyć na większe .a) szyk walki hoplitów b) oddział perskich łuczników c) tarcza spartiaty 7) Temistokles dowodził w bitwie pod: a) Maratonem b) Platejami c) Salaminą 8) Wojna peloponeska trwała: a) 40 lat b) 37 lat c) 33 lata d) 27 lat 9) Wojna peloponeska była związana z walką o hegemonię między: a) Tebami a Spartą b) Atenami a Spartą c) Persją .2..

Przejawem kryzysu była wojna peloponeska (431-404).

Wojna peloponeska, Czytelnik 1998, tłumaczenie Kazimierz Kumaniecki (533 strony, mapy, ilustracje).. W latach 431-404 p.n.e. - doszło do najbardziej brzemiennej w skutki greckiej wojny domowej, zwanej peloponeską.. Nadal istniał pod rządami tyranów, a następnie demokracji.Wojna totalna jest takim typem wojny, w którym używa się wszystkich możliwych dostępnych środków i metod.. Już pierwszy okres był niepomyślny dla Aten.Związek Peloponeski podjął uchwałę o złamaniu przez Ateny warunków pokoju z 446 r. Atenom postawiono warunek zwrócenia wolności wszystkim miastom należącym do związku morskiego.. Wpisz nazwy wydarzeń związanych z wojną peloponeską oraz ich odpowiednie daty.. Pustoszenie Attyki przez wojska spartańskie.. Kłócą się o nie Hera, Atena i. Afrodyta.wojny peloponeskie Tę stronę ostatnio edytowano 9 lut 2014, 13:03.. Powodem wojny była rywalizacja dwóch największych potęg greckich o hegemonię nad całą Grecją.. Całkowita hegemonia tej demokratycznej w owym czasie republiki (wojny perskie wzmocniły żywioły demokratyczne) nie mogła się urzeczywistnić bez pokonania Sparty.. Świat polis przestał odpowiadać wymogom wysoce rozwiniętych społeczności.. Przykładami wojny totalnej są: III wojna punicka, wojna paragwajska, wojna secesyjna, hiszpańska wojna domowa, a także I i II wojna światowa.. Wojny peloponeskie Zwycięstwa nad Persami umocniły pozycję polityczną i gospodarczą Aten w świecie greckim.. Wojna ta przybrała ogromne rozmiary - polis zostało częściowo zniszczone i zginęło wielu ludzi.. Równowaga władzy w Grecji uległa zmianie, gdy Ateny zostały wchłonięte przez imperium Spartan.. Powodem wojny była rywalizacja dwóch największych potęg greckich o hegemonię nad całą Grecją.. Zaopatrzenie dla miasta dostarczano drogą morską, do Pireusu, który był połączony z Atenami tzw.. Pierwszą stroną konfliktu były Ateny i Związek Morski, zaś drugą Sparta i jej sojusznicy.. Skutkiem trzęsienia był wybuch powstania helotów powstrzymanego dziękiWojny grecko-perskie - wojny stoczone w pierwszej połowie V wieku p.n.e. pomiędzy imperium perskim a greckimi poleis.W 546 r. p.n.e. Cyrus Wielki, twórca potęgi państwa perskiego, podbił leżącą w Azji Mniejszej Lidię, a w następnych latach Persowie zdobyli podległe wcześniej królom lidijskim greckie miasta na wschodnim wybrzeżu Morza Egejskiego.1.. Przyczyny wybuchu wojny: problemy polityczne wewnątrz Rzeszy Niemieckiej, rywalizacja poszczególnych książąt z cesarzemwojna ta toczyła się w latach 431-404 p.n.e. Był to pojedynek pomiędzy Atenami i Spartą o hegemonię w całej Helladzie..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt