Antygona wypracowanie maturalne
Stwórz ściągę .. Omów "Antygonę" Sofoklesa jako tragedię racji, wyodrębnij konflikt tragiczny, zdefiniuj pojęcie tragizmu.. 1,485 wizyt.. Dzieło to zalicza się do cyklu trzech tragedii greckich opartych na micie o rodzie Labdakidów.. Tak samo uważała tytułowa bohaterka tragedii Sofoklesa.Całe wypracowanie →Plik antygona wypracowanie maturalne.pdf na koncie użytkownika muyideen • Data dodania: 21 wrz 2018H.. Antygonie bardzo zależy na pochówku brata, ponieważ - zgodnie z wierzeniami Greków - nie pogrzebanie ciała zmarłego uniemożliwiało mu podróż do Hadesu i skazywało go na wieczną .Przykładowe wypracowanie maturalne i kryteria oceny Zanim zabierzesz się do czytania tego tekstu gorąco zachęcam Cię do zapoznania się z wcześniejszym wpisem dotyczącym wypracowania , w którym omawiam m.in. rodzaje wypracowań maturalnych i ich prawidłową strukturę.Antygona opowiada o konflikcie tytułowej bohaterki z jej wujem, Kreonem, władcą Teb.. Tak było również w tym przypadku, gdyż historię Antygony oparł na micie, opowiadającym dzieje rodu Labdakidów.Całe wypracowanie → Antygona - Spróbuj przemówić w obronie Antygony w oparciu o dramat Sofoklesa .. wypowiedzi po angielsku Henryk Sienkiewicz ignacy krasicki interpretacja j.w. goethe jak napisać wypracowanie jak pisać wypracowanie maturalne Jan kochanowski juliusz słowacki matura matura pisemna z angielskiego matura rozszerzona .„Antygona" Sofoklesa datowana jest na rok 442 p. n. e..

Tematy maturalne z antyku.

Czytaj dalej →.. "Antygona" to dramat ukazujący, do czego może prowadzić konieczność wyboru między równouprawnionymi wartościami.. Postaram się to udowodnić w poniższych argumentach.. Język polski - Antygona i Król Edyp.. Wprowadził także dekoracje i postacie kobiece, odgrywane jednak przez mężczyzn.Antygona wolała sprzeciwić się zakazowi Kreona, niż narazić się na gniew bogów.. Termin ludobójstwo (ang. genocide) stworzył polski prawnik żydowskiego pochodzenia Rafał Lemkin by opisać hitlerowskie rządy w Europie w czasie II wojny światowej.Mimo, że Antygona wystąpiła przeciw prawu obowiązującemu w Tebach, uważam, że postąpiła słusznie, grzebiąc zwłoki swojego brata.. Wsławił się wprowadzeniem trzeciego autora na scenę.. Antygona po tym, jak pochowała jednego ze swoich braci, którego uznano za zdrajcę, zostaje skazana na śmierć, ponieważ zrobiła to wbrew woli władcy.Wzorcowe wypracowanie maturalne: Charakteryzując Makbeta na podstawie danych fragmentów dramatu Szekspira, określ, na czym polega tragizm postaci i porównaj go z tragizmem bohatera ze znanego Ci dramatu antycznego..

Jak sie piszę dobre wypracowanie maturalne o antygonie.

Jako przykładem posłuże się stwierdzeniem, że Antygona zdecydowała się pochować Polinika, ponieważ bardziej ceniła prawa boskie niż ludzkie.Zobacz 6 odpowiedzi na pytanie: Jaki może być temat rozprawki z''Antygony''?Wypracowanie maturalne - przykład: Charakteryzując Makbeta na podstawie danych fragmentów dramatu Szekspira, określ, na czym polega tragizm postaci i porównaj go z tragizmem bohatera ze znanego Ci dramatu antycznego.. Gdyby jednak postąpiła inaczej może ominęła by ją śmierć, ale z pewnością nie kara boska.. Cechy eposu i świat jego bohaterów na przykładzie "Iliady" Homera.. Olszewska - Jarema, .Za Antygoną wstawia się narzeczony (syn Kreona), ale władca jest nieugięty, nie chce ułaskawić Antygony.. Jest to najlepiej punktowane zadanie w arkuszu.. Sofokles często czerpał inspiracje z mitologii.. Matura próbna Operon 2018 POLSKI podstawowy: "Antygona" Sofoklesa na maturze z polskiego Odpowiedzi, pytania, arkusze 20.11.2018Antygona - Wypracowania.. Każdy człowiek wierzący wie, że Pan Bóg ustanowił prawa dla dobra człowieka.. Prawo jednostki a prawo zbiorowości.. Jest jednym z siedmiu zachowanych w całości utworów tego twórcy.. Jego akcja toczy się już po śmierci Edypa, kiedy doszło do walk o tron pomiędzy Eteoklesem a Polinejkesem.Akcja utworu rozgrywa się w ciągu 24 godzin i jest ściśle związana z bra.Plik antygona wypracowanie maturalne(1).pdf na koncie użytkownika muyideen • Data dodania: 21 wrz 2018Wypracowanie maturalne - rozprawka - nie sprawdza znajomości lektury, nie jest egzaminem z konkretnej książki, ale z umiejętności wykorzystania narzędzi, jakimi są różne formy wypowiedzi: streszczenie, opis, opowiadanie, interpretacja, analiza dzieła, a także wiedzy z historii i teorii literatury.Antygona rozmawia z siostra, Ismeną na temat rozkazu wydanego przez króla, Kreona..

Kiedy minęły dwa lata Eteokles nie chciał oddać władzy bratu.Wypracowanie maturalne o antygonie +1 głos.

Synowie Edypa Polinejkes i Eteokles nie mogli się porozumieć w kwesti przejęcia władzy w Tebach, w końcu uzgadniają że każdy z nich będzie rządził naprzemiennie co 2 lata.. Antygona postanawia pochować brata i prosi o pomoc siostrę.. wypracowanie; antygona; zadanie dodane 5 listopada 2010 w Język polski przez użytkownika kamilusia19922 (10) [Szkoła średnia] edycja 6 listopada 2010 przez użytkownika -KaI-„Antygona" to antyczna tragedia grecka, autorstwa Sofoklesa.. Nieprzestrzeganie przykazań boskich jest grzechem, sprzeciwieniem się woli Najwyższego.. Greckie tragedie [TESTY, KLUCZE ODPOWIEDZI] Katarzyna Sklepik 11.01.2017Podobnie jak Antygona uważam, że w życiu powinno kierować się prawami boskimi.. Wypracowanie maturalne - przykład: „Makbet" Szekspira to utwór o tym, jak żądny władzy człowiek drogą morderstwa przejmuje tron.Maturalne wypracowanie z historii to najważniejsza część matury z historii na poziomie rozszerzonym.. W jaki sposób pisarze poeci.. Rację Antygony są racjami sumienia.Antygona - streszczenie.. Z miłości do brata chce go pogrzebać mimo zakazu Kreona.. Wchodzi chór.Kto jest autorem Antygony.. Córka i siostrzenica królewska, pełna dumy rodowej, porywcza, łatwo wybuchająca, energiczna, pełna miłości do rodzeństwa, wierna idei - obowiązek posłuszeństwa prawom boskim, wiara sobie samej, posiada ogromne poczucie obowiązku wobec brata, ma świadomość tego co czyni, dla niej nie pisane…..

Podejmował tematy ponadczasowe - jak władza, wiara, obowiązek, sytuacja człowieka wobec losu.Dodaj wypracowanie; Dodaj ściągę ...

Nie należy zapominać również o tym, że ciało zmarłej osoby należy pogrzebać z należnym mu szacunkiem i nie dopuścić do tego, aby stało się żerem .Antygona musi wybierać pomiędzy prawem boskim (pochowaniem brata zgodnie z zasadami religijnymi) i prawem ludzkim (postępowanie zgodnie z prawem ustanowionym przez człowieka, Kreona); z kolei Kreon albo będzie postępował zgodnie z wydanym rozkazem (kto pochowa zdrajcę, zginie) albo zostanie okrzyknięty królem, który prawo nagina do własnych potrzeb (Antygona jest jego krewną).Autor Sofokles żył w V wieku p.n.e., jest jednym z najważniejszych tragików antycznych.. Jego dzieła - Antygona, Król Edyp.. Sofokles.Był to jeden z trzech, obok Ajschylosa i Eurypidesa, wielkich tragików greckich.. Postanowił on mianowicie z honorami obejść się z ciałem Etoklesa (obrońcy miasta), ale zakazał pogrzebu drugiemu z braci - Polinejkesowi (najeźdźcy).. Żył w latach 496-406 p.n.e. Jego główną zasługą dla teatru było wprowadzenie na scenę trzeciego aktora.. Odpowiednie przygotowanie do wypracowania jest często kluczowe dla dobrego wyniku z tego egzaminu.. Poniższy przewodnik ma pomóc i doradzać jak dobrze przygotować się do pisania tego ..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt