Wypracowanie o wojnie trojańskiej
Posłano po Achillesa, od którego miało zależeć zwycięstwo.. Jego największą bronią były przebiegłość i spryt.. Podzieliła także bogów na dwa wrogie obozy, pomiędzy którymi ciągle wybuchały kłótnie.Aby zrozumieć wydarzenia opisane w Iliadzie - poemacie o dziejach wojny trojańskiej (Ilion to po grecku Troja) - należy cofnąć się w czasie znacznie wcześniej, do wesela księcia tesalskiego Peleusa i pięknej boginki Tetydy.. Przebrany za kupca pokazywał córkom Likomedesa niezwykłe przedmioty.. Pojedynki bohaterów: Partoklosa z Hektorem, Hektora z Achillesem, śmierć Parysa.. wypracowanie; wojna-trojańska; zadanie dodane 28 września 2010 w Język polski przez użytkownika dominik12 (30) [Szkoła podstawowa] edycja 28 września 2010 przez użytkownika misio.Wojna trojańska zakończyła się po 10 latach zwycięstwem Greków.. W ten sposób chcieli uczcić zwycięstwo i koniec długiej wojny.. Pewnego dnia mieszkańcy Troi zauważyli, jak wycofują się wojska Spartan.. Mit ten przekazuje przede wszystkim etos walki.Pojawiają się tu osobowe wzorce wojowników, wśród których najważniejszymi są .Tak naprawdę był to syn króla Troi, Priama.. W tym czasie Trojanie wraz z pomagającymi im azjatyckimi wojskami odpierali dzielnie szturmy oraz spotykali się w pomniejszych bitwach na równinie, przez którą przepływała rzeka Skamander.Acestes (mit..

Początek wojny trojańskiej.

1,353 wizyt.. Gdy zauważył brak zainteresowania jednej z nich, był pewny, że to Achilles.Test Wojna trojańska, Wojna trojańska podręcznika Lektury dla Klasa I. Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu.Uchodził za syna herosa Laertesa i jego małżonki Antyklei.Według mitu był najprzebieglejszym z królów biorących udział w wojnie trojańskiej, autorem podstępu, dzięki któremu Grecy wygrali wojnę - konia trojańskiego.W podróży powrotnej do Itaki przeżył wiele przygód.. Wg nich przyczyną wojny trojańskiej była skarga Gai - Matki Ziemi z powodu nadmiernej liczby ludzi.Mit o wojnie trojańskiej pokazuje, że w losy świata ingerują bogowie.. Pojedynki Greków i Trojan.. W Tetydzie zakochał się śmiertelnik - Peleus, książe tesalski.3.. * Hektor - najsłynniejszy z trojańskich wojowników.. Młody sędzia miał trudny wybór.. Tetyda ukryła syna.. Wszyscy wojownicy trojańscy opili się i usnęli.Interpretacja.. Podstęp Odyseusza - koń trojański.1 HISTORIA WOJNY TROJAŃSKIEJ Boginka morska Tetyda była tak piękna, że Dzeus i Posejdon, kiedy byli jeszcze kawalerami, ubiegali się o jej rękę.. Jako niemowlę porzucono go w lesie, aby nie spełnił się proroczy sen jego matki, Hekabe, w którym dziecko jest pochodnią zapalającą całe miasto.. Do wyprawy przyłączył się miedzy innymi Odyseusz, król Itaki..

Proszę o pomoc w napisaniu wypracowania o wojnie trojanskiej.

Podania o wojnie trojańskiej kształtował grecki epos (Homer, poeci cykliczni), potem liryka chóralna i tragedia grecka.. Trojańczycy, sądząc, ze ów koń jest symbolem zwycięstwa, wprowadzili go do miasta.Wybuch tej wojny jest bardzo ciekawy, a trwała ona aż 10 lat.. Podania o wojnie trojańskiej kształtował grecki epos (Homer, poeci cykliczni), potem liryka chóralna i tragedia grecka.. swojego brata Agamemnona, króla Myken i Argos, ten zaś zwołał z całej Grecji najwspanialszych wojowników i tak stworzył wielką armię do walki z Trojanami.. Postanowienie wojny.. Bogini morska Tetyda była tak piękna, że zarówno Zeus i Posejdon starali się o jej rękę.. Ich działalność nie zakończyła się na stworzeniu świata, lecz trwa, a każde ważne wydarzenie odbywa się przy ich udziale.. Powszechnie uważa się, że do końca pozostał wierny swej żonie Penelopie, co nie jest prawdą, gdyż .Kiedy wojska greckie dotarły pod Troję i zażądały zwrócenia Heleny, spotkały się z odmową.. Ucieszyli się z tego bardzo i wyszli za swego zamku.Wojna trojańska toczyła się na dwóch płaszczyznach: ludzkiej - pod Troją i boskiej - na Olimpie.. b) wyprawa Odysa na dwór Likomedesa, by zabrać Achillesa na wojnę.. Zginął ranny w czułe miejsce, jakim była u niego pięta..

Mit o wojnie trojańskiej to jedna z najważniejszych bohaterskich opowieści Greków.

Miał do wyboru: Najpiękniejszą kobietę od Afrodyt, bogactwo od Hery i dar mądrości od Ateny.. Odyseusz postanowił odnaleźć Achillesa.. Następnie Trojanie zorganizowali wielka ucztę.. Rozbicie obozu pod murami Troi.. Znaleźli je pasterze i wychowali.. Parys przeżył wykarmiony przez niedźwiedzicę i przygarnięty przez pasterza.Iliada Homera przedstawia historię wojny trojańskiej w dziesiątym roku oblężenia Troi przez Greków.. Przyczyn wojny trojańskiej trzeba szukać w starożytnych mitach.Otóż, syn króla Troi, Parys, udawszy się w gościnę do króla Sparty, Menelaosa, pokochał jego piękną żonę, Helenę, a następnie porwał ją i wywiózł do Troi.Grecy wyruszyli pod Troję, by odebrać piękną .Wypracowanie o wojnie trojanskiej +2 głosów.. b) Agamemnon obrany wodzem wyprawy.. Postanowiono zatem wydać ją za księcia tesalskiego Peleusa, który właśnie się w niej zakochał.Mitologia - Mit o wojnie trojańskiej.. Wg nich przyczyną wojny trojańskiej była skarga Gai - Matki Ziemi… Czytaj dalej →Mit o wojnie trojańskiej - historia Parysa Parys był synem władcy Troi, Priama, ale nie wiedział o tym.. Zgodnie z grecką mitologią na rozprzestrzeniającą się ludność skarżyła się sama Gaja, dlatego Zeus znalazł intrygujący sposób na zainicjowanie wydarzeń wojennych.. Walki trwały przez dziewięć lat i nie przyniosły rozstrzygnięcia..

Odpowiedź: Eris nie została zaproszona na ucztę z okazji wesela Tetydy i Peleusa.Streszczenie mitu o wojnie trojańskiej.

Wpadli oni na pomysł, aby wybudować drewnianego konia i umieścić go u bram miasta Troi.. Uznali go za dar od pokonanych wrogów i ,mimo ostrzeżeń wieszczki Kasandry, wciągnęli do miasta.. 7.Był osobą porywczą, o gwałtownym temperamencie i działanie pod wpływem impulsu go zgubiło.. Został on opowiedziany w formie poetyckiej przez Homera w wielkim eposie pt. „Iliada" i stał się natchnieniem dla całej kultury śródziemnomorskiej.. a) powszechna mobilizacja.. Ich zapał ostudziła Temida przypominając, że Tetyda urodzi syna potężniejszego niż jej ojciec.. Wymień po trzy źródła konfliktów, które wybuchają: a) między Tobą a Twoimi kolegami, b) między różnymi narodami.. Wewnątrz tak zwanego „konia trojańskiego" znajdowali się greccy rycerze.. Dzielny, waleczny, postrach wrogów, nieugięty rycerz.Do wojny przyłączyli się Achajowie, Diomedes, Nestor i Odyseusz.. Na wesele zaproszono wszystkich bogów poza Eris, boginią niezgody.W miejscu, gdzie były ich namioty stał tylko olbrzymi, drewniany koń.. Przepowiednia Kalchasa.. Parys wybrał Afrodytę, która podarowała mu Helenę, żonę władcy Sparty.W jaki sposób Eris, bogini niezgody, przyczyniła się do wybuchu wojny trojańskiej?. — legendarny założyciel Segesty (a. Egesty) na Sycylii, syn boga-rzeki Krimisusa i Trojanki imieniem Egesta (a. Segesta); podczas wojny trojańskiej walczył wspierając rodaków swej matki, a następnie wrócił na Sycylię.Plan wydarzeń:1.Zaloty Posejdona i Peleusa do Tetydy.2.Ślub Tetydy i Peleusa.3.Pojawienie się nieproszonego gościa na przyjęciu - bogini niezgody,Eris.4.Rzucenie na stół złotego jabłka z napisem „Dla najpiękniejszej".5.Spór pomiędzy trzema boginiami - Hery,Ateny i Afrodyty.6.Roztrzygnięcie sporu przez Parysa.7.Zwycięstwo Parysa w igrzyskach.8.Odkrycie pochodzenie .3.. To także opowieść o sprycie, który pozwala na zwycięstwo.Wojna trojanska (mitologia grecka), wojna stoczona pod murami Troi, oblężonej przez Achajów.. Teraz nadeszła chwila, która zadecydowała o dalszym życiu Parysa.Mitologia - Mit o wojnie trojańskiej Bogini morska Tetyda była tak piękna, że o jej względy rywalizowali Zeus oraz Posejdon.. Rozpoczęło się trwające 10 lat oblężenie.. Pod postacią łabędzia ukazał się Ledzie i spłodził Helenę - najpiękniejszą greczynkę.Naprzeciw siebie stanęły ogromne wojska Sparty i Troi.. Porwanie Heleny.. Jednak na skutek towarzyszącej jego narodzinom wyroczni, w myśl której miał on stać się przyczyną zagłady Troi, niemowlę porzucono w górach.. Zmagania wojenne.. Ale ostrzegła ich Temida przypominając starą przepowiednię, że owa śliczna panna urodzi syna, który będzie potężniejszy od swego ojca.Według przepowiedni to właśnie syn władców Troi miał zniszczyć ojczyste miasto..Komentarze

Brak komentarzy.