Wypracowanie z lektury katarynka
Mężczyzna niemłody i mieszkający samotnie.W młodzieńczych latach nie pragnął się z nikim wiązać, później natomiast nie było już ku temu sposobności.. Z jego wieku i poszukiwań żartowano nawet podczas spotkań towarzyskich.. Jednym z jej założeń była bezinteresowna pomoc biednym.Przyjmowało to formę filantropii - najczęściej nauczyciel, mecenas bądź lekarz wspomagali materialnie najuboższych.Tomasz oprócz tego, że płacił za leczenie dziewczynki, to również chodził z nią do okulistów.. Całymi dniami siedziała i nudziła się.. Szczegóły jego ubioru zdradzają niepośledni gust i wysoką pozycję społeczną.. Utwór prezentuje postać pana Tomasza niemłodego już mężczyzny, mecenasa, który słynął z wielkiego zainteresowania kulturą wysoką oraz jej wszelkimi wytworami.Zastosowanie motywu muzyki, sztuki związane jest z postrzeganiem twórczości i przypisywaniem mu większej wartości, co dostrzec można w postawie Pana Tomasza, który dźwięk katarynki odczytuje jako niezwykle denerwujący.. Niewidoma sąsiadka bohatera cieszyła się, że ma szansę znów widzieć.Katarynka - streszczenie utworu Bolesława Prusa.. swój nowy dom bogato wyposażał, a ponieważ był miłośnikiem sztuki, kolekcjonował różne drobne dzieła sztuki, stwarzając w swym domu małą galerię.. Niewidoma sąsiadka bohatera cieszyła się, że ma szansę znów widzieć.Pan Tomasz, już dojrzały mecenas, poszukiwał żony..

Pobierz 'Wypracowania z lektury Katarynka' w formacie epub, pdf, mobi.

Był to zamożny, elegancki mężczyzna w średnim wieku, kawaler, który miał zamiłowanie do muzyk i sztuki.. Był to zamożny, elegancki mężczyzna w średnim wieku, kawaler, który miał zamiłowanie do muzyk i sztuki.. Bohater codziennie od 30 lat spacerowym krokiem przemierza odcinek łączący plac Krasińskich z ulicą Senatorską.Wolne Lektury to projekt prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska.. Robił to, ponieważ jej matka wraz z drugą lokatorką czasem nawet całymi dniami szyła ubrania aby móc kupić jedzenie dla siebie i pociechy.. Z czasem zrezygnował z szukania żony, pozostając wierny tylko sztuce i muzyce.Pan Tomasz , główny bohater Katarynki, jest dobrze utrzymanym, dystyngowanym starszym panem.. Na początku lektury dowiadujemy się jedynie, że pan Tomasz mieszka w Warszawie, o czym informują nas nazwy ulic i placów, którymi lubił przechadzać się mężczyzna.Katarynka - Przykładowe wypracowania - strona 2 kariera i chęć wzbogacenia się nie sprzyjały planom założenia rodziny..

Przygotuj się do sprawdzianu z letury.Test wiedzy online z lektury szkolnej.

Test składa się z 14 pytań.Katarynka - test wiedzy.. Wpadł w wielką złość.. Robił to, ponieważ jej matka wraz z drugą lokatorką czasem nawet całymi dniami szyła ubrania aby móc kupić jedzenie dla siebie i pociechy.. Był to drobny urzędniczek, który na naczelników wydziałów patrzył z takim podziwem jak podróżnik na Tatry.Katarynka Na ulicy Miodowe co dzień około południa można było spotkać egomościa¹ w pewnym wieku, który chodził z placu Krasińskich ku ulicy Senatorskie.. Hosting: ICM.Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli.. Historia pana Tomasza i pewnej niewidomej dziewczynki.. Zobacz w księgarni internetowej Publio.pl.. Narrator doskonale pamięta historię małżeństwa z naprzeciwka.. Kiedy już zrozumiał, że nie znajdzie żony, poświecił się w pełni wyposażaniu swojego ogromnego mieszkania w cenne meble i dzieła sztuki.Nowela „Katarynka" Bolesława Prusa jest właściwie obrazkiem realistycznym, gdzie postacie są pewnymi reprezentatywnymi typami społecznymi.. Pana Tomasza, jednego z głównych bohaterów noweli pozytywistycznej „Katarynka" pióra Bolesława Prusa, poznajemy poprzez wypowiedzi trzecioosobowego narratora utworu..

W wolnych chwilach często przyglądał się pewnej dziewczynce, która z uwielbieniem patrzyła prosto w słońce.Ebook - Wypracowania z lektury Katarynka -.

Sprawdź też inne ebooki.- pracuje z lekturą, - korzysta z różnych źródeł informacji, - wskazuje cechy charakteru, upodobania bohatera, - wypowiada się na temat zachowania bohatera, dokonuje jego oceny, - formułuje wnioski Metody i formy pracy: - praca z tekstem, - praca w grupach Środki dydaktyczne - tekst "Katarynki" - "Słownik języka polskiego"Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies.. Przeczytałeś opracowanie - sprawdź czy zdasz na 6.Katarynka - Przykładowe wypracowania - strona 4 się nie śmieje, nie biega, nie jest tak żywa i radosna jak inne dzieci w jej wieku.. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy .Bolesław Prus - Katarynka - Dalsze losy niewidomej dziewczynki - Opowiadanie Dominika Grabowska Sierpień 20, 2013 język polski , Szkoła podstawowa No Comments Pewnego dnia pan Tomasz wybiegł ze swego gabinetu z listą najlepszych okulistów.Głównym bohaterem jest mecenas pan Tomasz.. Latem nosił on wy-Stró kwintne, ciemnogranatowe palto, popielate spodnie od pierwszorzędnego krawca, buty połysku ące ak zwierciadła — i — nieco wyszarzany cylinder².Pragnął się ożenić toteż do tego starannie się przygotowywał..

Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce - dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, z.

W wolnych chwilach często przyglądał się pewnej dziewczynce, która z uwielbieniem patrzyła prosto w słońce.Tomasz oprócz tego, że płacił za leczenie dziewczynki, to również chodził z nią do okulistów.. Był mężczyzną o włosach przyprószonych siwizną, szarych oczach i rumianej cerze.. Nienawidził jednak kataryniarzy tak bardzo, że gotów był stoczyć pojedynek z osobą odpowiedzialną za przesłanie ich pod okna mecenasa.Jedyną rzeczą, która wyprowadza pana Tomasza z równowagi, jest muzyka kataryniarzy ( „katarynka rozdrażnia mnie, a ja mam tylko jedno życie, którego mi nie wypada trwonić na słuchanie tak obrzydliwej muzyki").Co tydzień płaci stróżowi podwórka, przy którym mieszka aby dopilnował, żeby nigdy nie pojawił się na nim żaden .Była bardzo smutna.. Wiedli spokojne, szare życie: „Wstawali dość rano, pili herbatę z blaszanego samowaru i razem wychodzili do miasta.Ona na lekcje, on do biura.. Jednakże katarynka to także urządzenie, którego pojawienie się powoduje szereg zmian.Bolesław Prus „Katarynka" - charakterystyka pana Tomasza z „Katarynki" Głównym bohaterem noweli Bolesława Prusa „Katarynka" jest pan Tomasz - starszy mężczyzna, z wykształcenia prawnik.Problematyka utworu Geneza Bolesław Prus napisał Katarynkę w 1880 r., wpisując się w filozofię epoki pozytywizmu.. Reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską z egzemplarzy pochodzących ze zbiorów BN, BŚ i BE.. Podobał się płci pięknej.Streszczenie szczegółowe.. Był on osobą niezwykle wyrozumiałą i doceniającą piękno sztuki..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt